Rady, jak ušetřit

Nemusíte doma chodit ve svetru a teplých ponožkách, jen abyste ušetřili. Poradíme vám pár fíglů, které omezí spotřebu, ale nikoli požitek z teplíčka. Navíc fungují okamžitě a nevyžadují velké vstupní náklady.

 

10 rad, jak ušetřit

1. Pusťte teplo do bytu. V létě si můžete libovat v dlouhých záclonách a závěsech, ale před prvním zatopením by měla nastat doba zkracování. Pokud je radiátor za záclonou, nábytkem nebo poličkou, je to chyba. Teplo, které má topné těleso předat do místnosti, si hledá cestu stěnou ven. Pokud je záclona jen krátká, může naopak posloužit jako izolace před studeným vzduchem zvenčí. Platí to i o závěsech.

Pokud nemůžete nábytek odstranit od topení zcela, dejte ho do vzdálenosti alespoň 10 centimetrů od radiátoru.

 

2. Dejte za topení hliníkové fólie – odráží teplo zpět do místnosti.

 

3. Vysávejte radiátory – pokud v nich je spousta prachu, může bránit šíření tepla.

 

 

 

4. Utěsněte okna. Pokud jsou v nich větší spáry, můžete přicházet až o dva stupně tepla. V běžném bytě je padesát metrů spár, kudy unikne za rok teplo až za 2500 korun. Investice do těsnění za pár desítek korun se tedy vrátí již během první topné sezony.

 

5. Topení odvzdušněte. „Pokud je v něm vzduch, nefungují radiátory na plný výkon a teplotu v místnosti musíte dohánět vyšší spotřebou,“ . Jestli je to i váš problém, poznáte podle toho, že část topení zůstává chladnější či zcela studená. Ale pozor, ne část od shora dolů, ale vlevo, nebo vpravo. Pokud je radiátor v té části, kde je odvzdušnovací ventil chladnější, pak potřebuje odvzdušnit.

 

6. Stáhněte na noc rolety, žaluzie. Ve dne je naopak roztáhněte, aby mohly sluneční paprsky ohřívat vzduch. Můžete si pořídit i reflexní fólie, které zabraňují teplu v utíkání přes okna a odrážejí do místnosti teplo z radiátorů.

 

7. Větrání má být jako „přepadovka“, čili krátké, ale intenzivní, podle odborníků pět až deset minut dlouhé. Jeho cílem je pustit čerstvý vzduch do místnosti – ten je sice chladný, ale pokud zavřete okna včas, neochladí se významně stěny, takže nebude zapotřebí většího množství tepla k tomu, aby zas dostaly správnou teplotu.

Náklady na topení vám mohou ušetřit i záclony a závěsy, pokud nepřekrývají topné těleso


Jaká je ideální teplota?

Ideální teplota pro každou místnost je jiná – v obýváku stačí 20 až 22 °C, dětský pokoj a koupelna mají mít 22 až 24 °C, v kuchyni stačí mezi 18 až 20 °C, v ložnici kolem 18 °C a na chodbě stačí kolem 15–17 °C.

 

8. Zavřete dveře mezi pokoji. Oddělte od sebe chladnější místnosti a ty, které vytápíte – takže zavírejte důsledně dveře na chodbu, do předsíně a podobně. Pokud tchýně chce mít u sebe 25 °C  atˇ  je má, ale pak si musí k sobě zvírat dveře!

Jestliže cítíte, že například pod vchodovými dveřmi proniká chladný vzduch, utěsněte je – vhodné těsnění seženete v každém hobby marketu.

 

9. Pracujte s teplotou v bytě. „Nastavit časový termostat zabere několik minut a nic nestojí, ale úspora tepla je okamžitá. Na dobu, kdy nebýváte doma, nastavte teplotu kolem 17 °C, v době kdy doma jste, ji zvyšte na 20 °C. Každý stupeň navíc zvyšuje spotřebu energie až o 6 %. Ideální je, pokud mají hlavice časový spínač a můžete je nastavit podle denního provozu v bytě.

 

10. Vyměňte kotel. „Pokud je váš plynový kotel starší než patnáct let, pak popřemýšlejte o jeho výměně. Ty moderní spotřebují zhruba o třicet procent méně, čili se i vyšší investice vyplatí.

 

Jak šetříte výdaje na vytápění vy? Napište nám!